October
20 Tuesday

Globaltica: Dawda Jobarteh

Tue, October 20, 2020 (00:00 - 00:00)

Description

GLOBALTICA ONLINE!

Choć w tym roku nie spotkamy się na Kolibkach, nie znaczy to, że zamilkniemy na cały rok. Działania przenosimy w świat wirtualny.

DAWDA JOBARTEH (Gambia)

W muzycznym wszechświecie Dawdy Jobarteh stare afrykańskie tradycje spotykają się z jego otwartym umysłem i nowoczesnym podejściem. Pochodzący z Gambii muzyk urodził się w rodzinie griotów, która od pokoleń zajmowała się muzykowaniem i przekazywaniem historii. Jako wnuk Alhaji Bai Konte i syn Amadou Bansanga Jobarteh, Dawda jest w epicentrum muzycznej arystokracji Gambii. Słuchając jego gry, łatwo dostrzec, że otrzymane dziedzictwo muzyczne ma dla niego ogromne znaczenie.
Jednak dla Dawdy – który obecnie mieszka w Danii – nie ma sprzeczności w traktowaniu tradycji griotów w sposób poważny, a jednocześnie rzucaniu wyzwań korze w postaci nowych możliwości dźwiękowych i wielokulturowych kolaboracji. Nie tylko podłącza swój instrument – tradycyjną pentatoniczną zachodnioafrykańską harfo-lutnię do wzmacniacza, ale przepuszcza też jej brzmienie przez różnego rodzaju efekty, aby w mistrzowski sposób przenieść ją do współczesności. W ten sposób łączy kulturowe dziedzictwo Afryki Zachodniej i Europy – tworzy muzykę, która może być gorąco odbierana w obu częściach świata. Jego unikalny wszechświat dźwiękowy zawiera elementy tradycji, folku, jazzu – czerpie inspiracje z dwóch bardzo różnych kultur muzycznych, z jednej strony sięga głęboko do przeszłości, z drugiej zaś spogląda daleko w przyszłość.

Wydarzenie przygotowane we współpracy z Gdynia Kulturalna i Kultura na Wynos

Ticket Information

bilet

Free

Online booking closed

Event Calendar

Add A Review

Send mail success

Send mail failed

Please enter input field

Discover live online events provided by creators from around the world

Instagram

No photo

© 2020 Layvy.com. All Rights Reserved.